| Allmänt |
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Microsoft Windows 7 Professional 64-bitarsutgåva |
| Processor / Chipuppsättning |
| CPU | Intel Core i7 (3:e gen.) 3520M / 2.9 GHz |
| Max. turbohastighet | 3.6 GHz |
| Antal kärnor | Dubbelkärnig |
| Cache | 4 MB |
| 64-bitars datorkapacitet | Ja |
| Chipuppsättning | Mobile Intel QM77 Express |
| Plattformsteknik | Intel vPro Platform |
| Funktioner | Flertrådsteknik, integrerad minnesstyrenhet, Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| Minne |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
| Max. RAM som stöds | 16 GB |
| Teknik | DDR3 SDRAM |
| Hastighet | 1600 MHz / PC3-12800 |
| Nominell hastighet | 1600 MHz |
| Formfaktor | SO DIMM 204-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
| Lagring |
| Huvudlager | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 7200 rpm |
| Optisk enhet | DVD-brännare borttagbar |
| Display |
| Typ | 14" |
| LCD-bakgrundsbelysningsteknik | LED-bakgrundsbelysning |
| Upplösning | 1600 x 900 (HD+) |
| Bredskärm | Ja |
| Bildkvot | 16:9 |
| Egenskaper | Bländskydd |
| Ljud & Video |
| Grafikprocessor | Intel HD Graphics 4000 |
| Memory Allocation-teknik | Dynamic Video Memory Technology |
| Kamera | Ja |
| Videoupplösning | 1280 x 720 |
| Kameraegenskaper | Ansiktsspårning |
| Ljud | Högtalare, stereomikrofon |
| Kodek | Realtek ALC3202 |
| Standarder som följs | HD-ljud, Dolby Home Theater v4 |
| Inmatning |
| Typ | Tangentbord, TrackPoint, UltraNav |
| Egenskaper | Spillresistent, multi-touch-styrplatta |
| Kommunikation |
| Trådlös | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Trådlös styrenhet | Intel Centrino Advanced-N 6205 |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Ethernet-styrenhet | Intel 82579LM |
| Trådlöst bredband (WWAN) |
| Generation | 3G-uppgraderingsbar |
| Batteri |
| Teknik | 6-cells litiumjon |
| Installerat antal | 1 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Kapacitet | 43.2 Wh |
| Körtid | Upp till 7.6 timmar |
| Växelströmsadapter |
| Inmatning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 65 Watt |
| Anslutningar & Utökning |
| Expansionsfack | 1 x Ultrabay Slim |
| Kortplatser | 1 x ExpressCard/34 (1 fri) |
| Gränssnittsdetaljer | 2 x USB 3.0 PoweredUSB 2.0 VGA Mini DisplayPort LAN Telefon/mikrofonkombinationsjack |
| Minneskortsläsare | 4 i 1 (SD-kort, MultiMediaCard, SDHC-kort, SDXC-kort) |
| Programvara |
| Microsoft Office förladdat | Inkluderar en förladdad bild av valda Microsoft Office 2010-sviter. Köp ett MS Office 2010-produktnyckelkort eller skiva för att aktivera förladdad programvara på den här persondatorn |
| Diverse |
| Lådmaterial | Magnesiumlegering, kolfiberförstärkt plast |
| Integrerade alternativ | ThinkLight |
| Säkerhet | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | Administratörslösenord, hårddisklösenord, startlösenord, ThinkVantage Active Protection System, ThinkPad Roll Cage, Intel Active Management Technology (iAMT) |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat) |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | Strömadapter |
| Standarder som följs | RoHS, GREENGUARD |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Sverige |
| Mått och vikt |
| Dimensioner (BxDxH) | 34.3 cm x 23 cm x 2.6 cm |
| Vikt | 1.79 kg |
| Hållbarhetsinformation |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - material och tillverkning - 3 år - på platsen Begränsad garanti - batteri - 1 år |