Hem : Produkter : Komponenter : Grafikkort : Intel
Intel Arc Pro B70 - Grafikkort - Arc Pro B70 - 32 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16
Information
TillverkareIntel
Artnr
33P01IB0BB
EAN
5032037283519
| Allmänt |
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 5.0 x16 |
| Grafikmotor | Intel Arc Pro B70 |
| Kärnklocka | 2280 MHz |
| Snabbklocka | 2800 MHz |
| Processteknik | 5 nm |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Maximal upplösning | DisplayPort: 7680 x 4320 at 120 Hz/ HDMI: 7680 x 4320 at 120 Hz |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| API-stöd | oneAPI, OpenVINO, DirectX 12 Ultimate, Vulkan 1.3, OpenGL 4.6, OpenCL 3.0 |
| Egenskaper | 32 Xe-kärnor, 32 raytracingenheter, Ray Tracing, 256 Intel XMX Engines, 256 Xe Vector Engines, Error Correcting Codes (ECC) Memory, stöd för H.264 avkodning och kodning, stöd för H265/HEVC-kodning och avkodning, stöd för AV1-avkodning, stöd för AV1-kodning, Dolby Vision, HDR10 |
| Minne |
| Storlek | 32 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Bussbredd | 256-bit |
| Bandbredd | 608 GBps |
| Prestanda |
| NPU-prestanda upp till (TOPS) | 367 TOPS |
| AI-datatypstöd på NPU | INT8 |
| Diverse |
| Energiförbrukning vid drift | 230 Watt |
| Bredd | 9.91 cm |
| Djup | 26.7 cm |
| Vikt | 1.02 kg |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år |
|